Co je to frisbee ultimate?

Frisbee ultimate je velmi zajímavý sport – takový mix amerického fotbalu, basketu a atletiky. Cílem každého sedmičlenného družstva hrajícího ultimate je získat co nejvíce bodů, tzn. donést si přihrávkami disk (=věc lidově známou spíše pod pojmem „létající talíř“) do koncové zóny soupeře co nejvíckrát. S diskem se neběhá, hráče se nedotýká a hraje se fér. Pojďme se na to ale podívat podrobněji.

Frisbee hřiště

Frisbee hřiště

Na začátku hry se hráči postaví na lajnu u své koncové zóny. My tady máme červené družstvo A a modré družstvo B. Modří prohráli flip (=rozlosování) a mají obranu, a tak jeden z hráčů na lajně vyhodí disk směrem k hráčům druhého družstva. Tímto výhozem je hra zahájena a hráči se mohou po hřišti libovolně pohybovat. Červení nechají disk dopadnout a poté ho seberou (popřípadě ho rovnou chytí), hned na to si začínají rozehrávat = házet disk. Jak už jsem jednou říkala, s diskem se neběhá ani nechodí. Hráč musí mít ustanovenou jednu nohu (=pivotovou) pevně na zemi a nesmí ji zvednout. Modří se mezitím snaží protihráčům v přihrávání zabránit. Když jsou červení šikovní, podaří se jim donést disk až do zóny a získávají bod. Když jsou naopak šikovní modří (nebo jsou červení jelita a neumí si přihrávat), dojde k turnoveru (=změna držení disku). Jednoduše řečeno – buď červeným disk spadne vlastním zaviněním či ho chytá v auto, popřípadě modrý hráč srazí letící disk na zem nebo ho rovnou chytí. V tuhle chvíli červení staví obranu a modří útočí. A už se to opakuje, útočníci si zase přihrávají a snaží se skórovat v soupeřově zóně, bránící se naopak snaží o další turnover.

Zajímavostí je, že ve frisbee nenajdete žádného rozhodčího, protože panuje všeobecné přesvědčení, že sám hráč, který se ve sporné situaci ocitl, dokáže nejlépe posoudit, jestli pravidla porušil nebo neporušil. V praxi to znamená, že když červeňák chytí disk v autu (=porušení pravidel), sám má právo určit, jestli disk v autu opravdu chytil nebo došlápl do autu až po chytu (=ok). Právě kvůli absenci rozhodčích je kladen velký důraz na férovost, kterážto se taktéž oceňuje – na každém turnaji se vyhlašuje Spirit of the game, což je v podstatě velmi prestižní cena pro družstvo, které hrálo na turnaji nejčistěji a nejférověji.